F – život ako trik púťového kúzelníka

Autor: Marek Prítyi | 26.3.2014 o 21:23 | (upravené 17.8.2014 o 20:01) Karma článku: 3,32 | Prečítané:  388x

F ako fatum, osud. F ako família, rodina. F ako finančná kríza. Ale tentoraz nie F ako Fico.  Šieste písmeno abecedy, ktoré je jediným názvom románu, a slová ním začínajúce sú zároveň aj spájajúcim motívom knihy Daniela Kehlmanna. Románu zachytávajúceho osudy jednej rodiny, zrkadliace dobu, v ktorej sa odohrávajú. S nádychom filozofie, ale napísaný s vtipom a šmrncnutý magickým realizmom.

Kniha zachytáva osudy troch bratov, z ktorých každý sa uberá svojím vlastným smerom od návštevy predstavenia pochybného hypnotizéra. Z chlapcov vyrastú muži a z každého jedného šarlatán na svoj vlastný spôsob. Na pozadí ich osudov nastavuje autor aj zrkadlo súčasnej rýchlej a povrchnej dobe. Akoby dobu tvorili šarlatáni. Alebo doba šarlatánov. Ale to asi nie len tú súčasnú, poznamenanú rýchlosťou a povrchnosťou. Len teraz možno trochu viac.

 

Traja bratia odišli na predstavenie s otcom, gaučovým pisálkom. Pre neho samotného je predstavenie precitnutím. Slová hypnotizéra sa mu zarezávajú do vedomia: „Načo sa namáhať, to si si vždy myslel, nemám pravdu? Ale teraz? Keď je mladosť preč, keď všetko, čo spravíš naberá váhu, keď ľahkosť mizne, čo sa musí stať? Život prejde rýchlo, Athur. Ešte rýchlejšie sa premárni. Čo sa musí stať? Kam chceš ísť?“ Arthur precitne, zbalí kufre, odíde do sveta, z kuchynského filozofa sa stane slávny spisovateľ. A to všetko až keď sa oslobodil. Od zodpovednosti aj od synov. Daň za naplnenie akéhosi potenciálu. Pomyselné misky váh vážiace pre a proti aby sa z toho zbláznili.

 

Chlapci vyrástli a život každého z nich sa stáva každodennou pretvárkou a predstavením. Možno v dôsledku náhody v podobe návštevy predstavenia v detstve, lebo „náhoda je mocná, zrazu dostane človek osud, ktorý pre neho nebol určený. Akýkoľvek náhodný osud. Také niečo sa stane ľahko.“  Alebo k tej náhode od narodenia smerovali a podvedome si ju privolali. Lebo sa možno nedalo inak. Ibaže by sa dalo. Otázka, na ktorú jednoznačnú odpoveď bratia nedostanú. „Boh nás posiela na zvláštne cesty a my po nich musíme kráčať bez toho, aby sme sa sťažovali.“ Uhol pohľadu, rozdielny prístup k rovnakej veci? Bratia  ednoznačnú odpoveď asi dostať nemohli. My ostatní sa k nej vo svojich svetoch musíme dopracovať sami.

 

Kňaz, ktorý neverí v boha a neustále zlepšuje svoje zručnosti v skladaní Rubikovej kocky. Finančný mág trpiaci paranojou, ktorého život zachráni a kariéru pochová finančná kríza. Homosexuálny znalec umenia, ktorému sa vlastný talent nezdal dosť dobrý a tak okľukou oceňuje obrazy nakreslené vlastnou rukou a podpísané cudzím menom. Traja bratia, ktorým náhoda darovala ich osudy. Alebo si oni zvolili náhodu. Alebo ju znásilnili. Nejak tak, ako aj tí ostatní. „Musíš hrať, to je celý trik. Musíš klamať. Myslíš si, že ľudia ťa prehliadnu, ale nikto nikoho neprehliadne. V ľuďoch sa nedá čítať. Myslíš si, že iní pochopia, čo sa v Tebe odohráva, ale tak to nefunguje.“ Návod, ako prešťať hypnotizéra, spoločnosť a napokon v konečnom dôsledku aj samého seba. Aj keď tí hypnotizéri vedia svoje. „Samozrejme, že sa divákom hovorí, že nikoho nemožno prinútiť k niečomu, čo sám nechce, ale pravda je: Človek je otvorený, je to chaos bez hraníc a pevnej formy.

 

Tri mikrosvety, na príklade ktorých autor ilustruje ľudskú faloš i úprimnosť zároveň. A na ich príklade spoločnosť a jej problémy. Veriacich spochybňujúcich svoju vieru. Finančnú krízu a zrkadlo, ktoré nám nastavila. Umenie a jeho (miestami) pokryteckú vznešenosť. A napriek všetkému pochybovačnému, čo je v ňom napísané, je v tom aj nejak popretkávaná nádej. Lebo možno aj to zdanlivo neovplyvniteľné sa dá niekedy ovplyvniť. A ak aj nie, možno to tak malo byť.

 

Kehlmann, Daniel, F, Rowohlt. 2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?